Czasopismo naukowe „Studia Ekonomiczne. Gospodarka · Społeczeństwo · Środowisko” ("Economic Studies. Economy · Society · Environment") (działające w ramach Wydawnictwa Naukowego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu) stosuje najwyższe standardy publikacyjne i kieruje się zasadami etyki wydawniczej, mającymi na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym. W swojej działalności opiera się na wytycznych Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (ang. Committee on Publication Ethics, COPE)
Standardy dotyczą zasad etycznych obowiązujących wydawcę, autorów i recenzentów na każdym etapie prac nad publikacją.
OBOWIĄZKI WYDAWCY
- Przestrzeganie standardów etycznych – wydawca przestrzega obowiązujących standardów wydawniczych i zasad etyki wydawniczej, a także przeciwdziała praktykom niezgodnym z przyjętymi standardami.
- Kryteria przyjmowania prac do publikacji – wydawca decyduje, które teksty zostaną opublikowane. Obiektywnej oceny prac dokonuje na podstawie analizy aspektów formalnych i merytorycznych pracy, a także opinii zawartych w recenzjach naukowych. Głównym kryterium oceny pracy jest jej wartość naukowa, oryginalność ujęcia tematu i przejrzystość wywodu. Wszelkie informacje dotyczące zasad publikowania, wytycznych dla autorów i procedury recenzowania wydawca udostępnia na stronie internetowej czasopisma.
- Przestrzeganie zasady fair play – wydawca dokonuje oceny zgłaszanych do druku prac jedynie pod względem formalnym oraz merytorycznym i nie mają tu żadnego wpływu takie czynniki, jak rasa, płeć, wyznanie, obywatelstwo, pochodzenie, przekonania.
- Przestrzeganie zasady poufności – wydawca jest zobowiązany do nieujawniania informacji na temat zgłoszonych do druku prac osobom nieupoważnionym lub nie biorącym udziału w procesie wydawniczym.
- Przeciwdziałanie konfliktom interesów – wydawca jest zobowiązany do tego, by nieopublikowane teksty nie zostały wykorzystane w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody autora przez osoby uczestniczące w procesie wydawniczym.
- Wycofanie publikacji – wydawca ma prawo do podjęcia decyzji o wycofaniu pracy z druku, jeżeli: nosi ona znamiona plagiatu, autoplagiatu lub narusza zasady etyki; istnieją wyraźne dowody świadczące o braku wiarygodności wyników badań, fabrykowaniu danych oraz w przypadku popełnienia niezamierzonych błędów (np. błędy w obliczeniach, błędy metodologiczne); wyniki badań zostały wcześniej opublikowane gdzie indziej.
- Dbałość o rzetelność naukową – wydawca jest zobowiązany do zapewnienia rzetelności naukowej publikowanych prac. W przypadku podejrzeń o nieuczciwe praktyki (plagiat, fałszowanie wyników badań, zjawiska ghostwriting i guest autorship) praca powinna zostać wycofana z druku. Przypadki podejrzeń o niewłaściwe zachowanie naukowe rozpatrywane są zgodnie z podstawowymi praktykami Komisji Etyki Publikacji.
OBOWIĄZKI AUTORA
- Zasada rzetelności naukowej i oryginalności pracy – autor zobowiązany jest do zapewnienia rzetelności i oryginalności przedstawionych w pracy wyników badań, w tym umożliwienia identyfikacji źródeł cytowanych w pracy badań oraz załączenia bibliografii uwzględniającej publikacje, które zostały wykorzystane w pracy.
- Zasada oryginalności pracy – autor może zgłosić do publikacji wyłącznie własny, oryginalny i nieopublikowany wcześniej tekst.
- Zasada udostępniania danych – autor zobowiązany jest do przedstawienia wydawcy wszelkich danych (nieprzetworzonych wyników badań), również po opublikowaniu pracy.
- Zasady autorstwa pracy – autorzy zgłaszający do publikacji teksty wieloautorskie zobowiązani są do ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w ich powstanie. Ghostwriting lub guest autorship są przejawem nierzetelności naukowej i wszystkie przypadki podejrzeń o niewłaściwe zachowanie naukowe rozpatrywane są przez wydawcę zgodnie z podstawowymi praktykami Komisji Etyki Publikacji.
- Przeciwdziałanie konfliktom interesów – autor zobowiązany jest do ujawnienia wszelkich konfliktów interesów, które mogłyby być interpretowane jako mające wpływ na zawarte w pracy wyniki lub na ich interpretację.
- Współpraca z wydawcą – autor zobowiązanych jest do niezwłocznego ustosunkowania się do wszelkich uwag wskazanych przez wydawcę lub recenzenta na każdym etapie procesu wydawniczego.
- Zasady dotyczące błędów w publikowanych pracach – autor zobowiązany jest do zgłoszenia wydawcy odkrytego przez siebie już po publikacji pracy błędu lub nieścisłości w celu ich skorygowania przy dodruku lub kolejnym wydaniu.
OBOWIĄZKI RECENZENTA
- Zasada terminowości – recenzent zobowiązany jest do przestrzegania zasady terminowości wykonania recenzji, a jeżeli nie jest w stanie dotrzymać terminu, powinien niezwłocznie poinformować o tym wydawcę.
- Zasada poufności – recenzent zobowiązany jest do nieujawniania recenzowanych prac osobom nieupoważnionym lub nie biorących udziału w procesie wydawniczym.
- Zasada obiektywności – recenzent zobowiązany jest do przestrzegania zasady obiektywności przy ocenie pracy i odpowiedniego uargumentowania wszelkich uwag.
- Zasada rzetelności źródeł – recenzent zobowiązany jest do przestrzegania zasady rzetelności źródeł i bezzwłocznego informowania wydawcy w przypadku podejrzenia nierzetelności naukowej czy wskazania na podobieństwo do innych prac noszące znamiona plagiatu.
- Przeciwdziałanie konfliktom interesów – recenzent zobowiązany jest do rezygnacji z recenzji pracy, jeśli zajść może konflikt interesów z autorem, a także niewykorzystania recenzowanej pracy do jakichkolwiek korzyści osobistych.
Schematy postępowania Redakcji w przypadku wykrycia przejawów nierzetelności naukowej
- Poprawiono: 21 listopad 2024 21 listopad 2024